Urban Titu, o noua victorie pe teren propriu. A invins pe Avantul Reghin cu 2-0

0
126

1977103_540284292756376_2111102036_nUrban a obtinut trei puncte foarte importante in lupta pentru evitarea retrogradarii. Victoria obtinuta, 2-0 cu Avantul Reghin, era necesara ca aerul pentru echipa antrenata de Nicu Croitoru. Victorie care a venit la capatul unui joc bun, fotbalistii urbanului fiind in crstere de forma.

Urban incepe in forta si are sansa deschiderii scorului in minutul 3 cand Petculescu suteaza in bara din interiorul careului mic.

Ivascu deschide scorul

10155175_540284212756384_337562035_nIn mintul 13 se deschide scorul: C. Calofir ia o actiune pe cont propriu si este faultat in careu de Merdarin. Lovitura de pedeapsa este transformata cu precizie de Ivascu si este 1-0. In minutul 26 Ivascu are sansa sa dubleze avantajul Urbanului, dar sutul sau loveste bara lui Vlad. Urban se apara sus, cu fundasii la centru, si impinge jocul catre buturile adverse. Petculescu are sansa sa faca 2-0 dar sutul sau se duce peste poarta lui Vlad. Oaspetii isi arata coltii pentru prima data in minutul 37, Hrisca incercandu-l pe “Mau” cu un sut din intoarcere.

Echipa lui Nicu Croitoru incepe bine si repriza secunda. Ivascu scapa singur, dar portarul oaspetilor respinge in corner. Oaspetii au prima ocazie prin Rozente in minutul 64, dar sutul jucatorului de la Reghin se duce putin peste poarta. Cea mai mare ocazie a oaspetilor se produce in minutul 75. Hrisca scapa singur cu portarul Urbanului dar suteaza peste poarta lui Dumitrescu. Emotiile urbanului se risipesc in minutul 83, Ivascu suteaza de la marginea careului si il invinge pe Vlad. Este 2-0 si meciul este jucat. Oaspetii au doua bune oportunitati de marca, dar Stoica (90+1) si Moldovan  (90+3) rateaza sansa reducerii scorului pentru Reghin.

10156031_540284119423060_1694527934_nIvascu, jucatorul meciului

Cel mai bun jucator al partidei a fost Andrei Ivascu. In afara celor doua goluri marcate, jucatorul Urbanului a hartuit in permanenta apararea echipei din Reghin. Victoria de vineri este foarte importanta pentru Urban care a inceput sa spere in salvare. Dupa victoria cu Papauti, Urbanul obtine o noua victorie importanta, victorie care le ofera incredere in fortele proprii.